KULAĞA TÜP TAKILMASI AMELİYATI SONRASI

Öncelikle geçmiş olsun; ameliyatınızdan sonraki iyileşme döneminde size yardımcı olabilecek birkaç nokta üzerinde bilgi vermek istiyorum. İyileşme döneminin sorunsuz geçirilmesi ameliyatın optimum sonuçlanması  adına önem taşımaktadır.

  • Çocuklarda kulağa tüp takılması ameliyatından sonra çoğunlukla beslenme sorunu ile karşılaşmamaktayız. Çocuğunuz istediği, tolere edebildiği herşeyi yiyebilir.
  • Çocuğunuza ameliyattan sonraki gün banyo yaptırabilirsiniz. Kulağa takılan tüp nedeniyle küçükde olsa bir yara yeri olduğundan kontrole gelinceye kadar banyo esnasında  kulağı korumanız gerekecektir. Bu amaçla kullanılacak vazelinli pamuk  ve/veya silikonlu kulak tıkaçlarını herhangi bir eczaneden temin edebilirsiniz.
  • Ameliyattan sonraki 1-2 gün boyunca çocuğunuzun kulağından az miktarda koyu kahverengi, kırmızı renkli bir kaç damla akıntı olabilir; bu normaldir. Çocuğunuzun kulağından gelen akıntı fazlalaşırsa beni haberdar ediniz.
  • Ameliyat sonrasında operasyon sahasının enfeksiyon kapmasını önlemek amacıyla bir antibiyotik ve bir ağrı kesici kullanılmasını önermekteyiz. Çocuğunuzun ağrıdan şikayeti yoksa ağrı kesici kullanmanız gerekmemektedir. İlaçların yan etkisi olduğunu düşünüyorsanız beni arayınız.
  • Kulağına tüp takılan çocuklarda operasyon sonrası önemli bir sorun beklememekteyiz. Çocuğunuzun ateşi çıkarsa muhakkak beni bilgilendiriniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir