BURUN AMELİYATI SONRASI

Öncelikle geçmiş olsun; ameliyatınızdan sonraki iyileşme döneminde size yardımcı olabilecek birkaç nokta üzerinde bilgi vermek istiyorum. İyileşme döneminin sorunsuz geçirilmesi ameliyatın optimum sonuçlanması  adına önem taşımaktadır.

  • Beslenme konusunda bir kısıtlamamız bulunmamaktadır; arzu ettiğiniz her şeyi yiyebilirsiniz. Ancak sigara ve alkolün iyileşmeye olumsuz katkılarından dolayı tüketilmesi önerilmez.
  • Banyo yapabilirsiniz; ilk 2-3 gün çok sıcak banyo yapılmamalı ve buruna kontrole gelinceye kadar su kaçırılmamalıdır.
  • Ameliyatınızda burun tamponu kullanılmadığından 24-36 saat hafif kanlı bir burun akıntısı ve geniz akıntısı olabilir. İlerleyen günlerde koyu kahverengi veya bordo renkli bir akıntı olabilir, bu eriyen kabuklara bağlıdır ve önemli bir sorun değildir. Size verilen burun spreylerini (sterimar, sinüs rinse gibi) ve yağlı damlaları (rhinopanteina, siozwo gibi)istediğiniz süre ve sıklıkta
  • Burnunuzun içindeki ödem(şişlik) ameliyatın 24. saatinde maksimum hale gelecektir. Takiben burunda krutlanmalar (kabuklar) olacaktır. Kontrolde pansumanlarla bu kabukları temizleyeceğiz ancak kontrole gelinceye kadar yukarıda bahsedilen damlaları kullanmanız kabukların yumuşamasına ve kolay temizlenmesine yardımcı olacaktır.
  • Burun damlalarının yanısıra operasyon sahasının enfeksiyon kapmasını önlemek amacıyla bir antibiyotik, burun içi ödemini azaltmak adına bir dekonjestan (cirrus, clarinase, sudafed gibi) ve bir ağrı kesici kullanılmasını önermekteyiz. Ağrıdan şikayetiniz yoksa ağrı kesici kullanmanız gerekmemektedir. İlaçların yan etkisi olduğunu düşünüyorsanız beni arayınız.
  • Ameliyatınızda burun içerisine atılan dikişler kendiliğinden eriyecektir. Herhangi bir şey yapılmasına gerek yoktur. Ancak bazen eriyen dikişler görünebilir hale gelirler, bu takdirde bir kez daha kontrole gelmeniz iyi olacaktır.
  • Burun içerisinde şişlik ve kabuklanmadan dolayı bir rahatsızlık hissetmeniz gayet doğaldır. Hafif hafif sümkürmenizde sakınca bulumamaktadır. Ancak bazı kabukları sümkürmeyle çıkartmanız mümkün değildir. Çok kuvvetli sümkürmeyiniz.
  • Ateşiniz çıkarsa muhakkak beni bilgilendiriniz
  • Operasyon sonrası burnun eski gücüne gelmesi 6 hafta kadar zaman alır. Bu süre zarfında buruna darbe alınmaması; kontakt sporlardan (basketbol, futbol, uzak doğu sporları gibi) uzak durulması uygundur. Operasyondan iki hafta sonra yüzmeye başlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir