BADEMCİK (TONSİLLEKTOMİ) AMELİYATI SONRASI

 

Öncelikle geçmiş olsun; ameliyatınızdan sonraki iyileşme döneminde size yardımcı olabilecek birkaç nokta üzerinde bilgi vermek istiyorum. İyileşme döneminin sorunsuz geçirilmesi ameliyatın optimum sonuçlanması  adına önem taşımaktadır.

  • Çocuklarda bademcik ameliyatından sonra çoğunlukla beslenme sorunu ile karşılaşmaktayız. Yutma güçlüğü ve ağrı 5-7 gün boyunca ameliyat sonrasının en belirgin sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk 2-4 gün ılık, sulu-yumuşak gıdalar verilmesi uygundur. İlerleyen günlerde çocukların tolere edebileceği yiyecekler başlanabilir. Ameliyattan sonra dondurma tüketmenin herhangi bir sakıncası olmayıp besleyici özelliğinin bulunması ve kalori içermesi açısından eritilmiş dondurma tavsiye ettiğimiz bir yiyecektir. Erişkin hastalarda yutma güçlüğü ve ağrı şikayeti daha belirgindir.
  • Çocuğunuza ameliyattan sonraki gün banyo yaptırabilirsiniz; ancak çok sıcak banyo yaptırılmamalıdır.
  • Ameliyat sonrasında operasyon sahasının enfeksiyon kapmasını önlemek amacıyla bir antibiyotik ve bir ağrı kesici kullanılmasını önermekteyiz. Bademcik ameliyatı yapılmış olan çocuklar bazen ağrıyı kulaklarında hissederler. Bu durumda da sadece ağrı kesici kullanmanız yeterli olacaktır, ek bir önleme ihtiyaç yoktur. İlaçların yan etkisi olduğunu düşünüyorsanız beni arayınız.
  • Ameliyat sonrası yeterince sıvı (su) almayan çocuklarda ateş çıkabilir; çocuğunuzun bol sıvı tükettiğinden emin olunuz. Çocuğunuzun ateşi çıkarsa muhakkak beni bilgilendiriniz.
  • Bademcik ameliyatlarından sonraki iyileşme döneminde operasyon sahasında beyaz bir kabuk oluşmaktadır. Bu kabuk oluşumu bazen ağız kokusuna sebep olur. Bu önemli bir sorun değildir ve kabuğun kaybolması ile düzelecektir; çocuğunuzun sık aralıklarla su içmesi sorunu hafifletecektir.

Kontrolde görüşmek üzere. Saygılarımla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir