fft99_mf5035103

 

  • AMELİYAT KARARI

Burun tıkanıklığı, sinüzit ve burun deformitesi şikayetleri olan hastaların sorunlarının net olarak ortaya konması ve ameliyat kararının doğru olarak alınabilmesi için objektif kriterlere ulaşılmalıdır. Burun tıkanıklığı olan hastalarda burundan geçen hava akımını ölçen akustik rinometri, sinüzitli hastalarda sinüs tomografisi ameliyat kararı almak için kullanılan testlerdir. Burun deformitesi nedeniyle estetik cerrahi düşünen hastaların doktorlarıyla  açık ve net olarak görüşmesi ve problemlerin ortaya konması açısından önemlidir. İstenilen ve yapılacak işlemlerde mutabık kalınmalı ve sorulmamış soru kalmamalıdır.

  • AMELİYAT ÖNCESİ HAZIRLIK

Ameliyat günü kararlaştırıldıktan sonra ameliyat gününe kadar hazırlanması gereken

birkaç şey vardır. Özel sigortalı hastaların sigortalarından provizyon talep edilmelidir. İster lokal ister genel anestezi altında yapılsın ameliyat öncesi hastanın anestezi doktoru tarafından değerlendirilmesi uygun olacaktır. Bu değerlendirmede hastanın tıbbi geçmişi ile ilgili sorular; yaşı ve genel sağlık durumuyla ilgili testler yer almaktadır.

            Bazı sinüzit ameliyatları “bilgisayar destekli” (navigasyon) olarak gerçekleştirilir. Ameliyatta kullanılmak üzere bu hastaların bilgisayarlı tomografilerinin  özel bir  çekim metaduyla  CD’ ye aktarılması ameliyat öncesi günlerde tamamlanmalıdır.

Yine estetik cerrahi yapılacak hastaların ameliyat öncesi fotoğraflarının çekilerek bilgisayar programında düzeltmelerin  yapılması gerekirse hastayla bu sonuçların tartışılması uygun olacaktır.

  • AMELİYAT GÜNÜ

Ameliyat günü hastaların aç karnına hastaneye gelmeleri istenir. Erişkinlerde ve

çocuklarda 6 saat kadar ameliyat öncesi aç kalınmalıdır. Ameliyat  kararından ameliyat gününe kadar alınacak her türlü ilacın cerraha danışılması sorunların önüne geçmek açısından önem taşımaktadır. Ameliyat öncesindeki gece bazı hastalar kendilerini telaşlı ve stres altında hissedebilirler. Son derece doğal olan bu durumda sakinleştirici bir ilacın doktorun bilgisi dahilinde kullanılmasında sakınca yoktur. Varsa ameliyatla ilgili belge ve tetkiklerin ameliyat günü unutulmaması ve hastaların beraberlerinde getirmeleri uygun olacaktır.

  • AMELİYAT

Ameliyata başlamadan önce hasta yatağında yada ameliyathanede bulunan ameliyat

öncesi hasta hazırlama bölümünde hem cerrah hemde anestezi doktoru hastayı tekrar görürler. Daha sonra sakinleştirme amacıyla (sedasyon) hastanın damarına takılmış bir kateter yardımıyla ilaç verilir. Bundan sonraki işlemlerin tamamı ameliyathanenin içindeki ameliyat odalarında gerçekleştirilir. Bir ameliyatı üç ana bölümde değerlendirmek gerekir; hastanın uyutulma dönemi, ameliyatın gerçekleştirildiği dönem ve hastanın uyandırıldığı dönem. Hastanın uyutulma ve uyandırma dönemi yaklaşık 45-60 dakika sürerken cerrahın yapacağı ameliyat ameliyatın türüne ve hastalardaki bulgulara bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Burun kıkırdağındaki düzeltmeler, burun eti küçültmeleri 30-50 dakika, sinüzit operasyonları 45-90 dakika sürerken estetik cerrahi 2,5-3 saat kadar zaman almaktadır. Ameliyat bitiminde hasta ameliyathane odasında uyanır ve daha sonra ameliyat sonrası müşahade odasına alınır. Bu odada bir süre izlendikten sonra hasta odasına çıkarılır yada evine gönderilir.

  • AMELİYAT SONRASI

Günümüzde anestezi ilaçları ve cerrahi tekniklerdeki gelişmeler ameliyat sonrasının daha sorunsuz geçmesini sağlamaktadır. Burun ameliyatlarının hiç birisinde artık tampon kullanmıyoruz buda ameliyat sonrası dönemde konforu artıran bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Burun ameliyatları çok ağrılı operasyonlar değildir genellikle en hafif ağrı kesicilerle kontrol altına alınan bir sızı vardır. Ameliyat sonrası 3-4 gün nezle olmuş gibi burun tıkanıklığı, burun akıntısı (ilk 24-36 saat hafif kanlı bir akıntı olabilir) vardır. Estetik burun cerrahisinde ek olarak yüz ve göz çevresinde şişlik ve morluklar olmaktadır; bu reaksiyonları azaltmak amacıyla burun sırtında flaster ve termoplastik alçı kullanılır. Ayrıca estetik cerrahi geçiren hastlarda 48 saat boyunca aralıklarla buz tatbik etmesi uygun olacaktır. Ameliyat sonrası 3-5 gün sonra hastalar burun pansumanı yapılmak üzere kontrole çağrılırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir