GENİZ ETİ (ADENOİD) AMELİYATI SONRASI

Öncelikle geçmiş olsun; ameliyatınızdan sonraki iyileşme döneminde size yardımcı olabilecek birkaç nokta üzerinde bilgi vermek istiyorum. İyileşme döneminin sorunsuz geçirilmesi ameliyatın optimum sonuçlanması  adına önem taşımaktadır.

  • Çocuklarda geniz eti ameliyatından sonra çoğunlukla beslenme sorunu ile karşılaşmamaktayız. İlk 1-2 gün çok sıcak olmayan yumuşak gıdalar verilmesi uygundur. Daha sonra çocuğunuz neyi tolere edebiliyorsa onu yiyebilir. Ameliyattan sonra dondurma tüketmenin herhangi bir sakıncası yoktur.
  • Çocuğunuza ameliyattan sonraki gün banyo yaptırabilirsiniz; ancak çok sıcak banyo yaptırılmamalıdır.
  • Ameliyat sonrasında operasyon sahasının enfeksiyon kapmasını önlemek amacıyla bir antibiyotik ve bir ağrı kesici kullanılmasını önermekteyiz. Çocuğunuzun ağrıdan şikayeti yoksa ağrı kesici kullanmanız gerekmemektedir. Geniz eti ameliyatı yapılmış olan çocuklar bazen ağrıyı kulaklarında hissederler. Bu durumda da sadece ağrı kesici kullanmanız yeterli olacaktır, ek bir önleme ihtiyaç yoktur. İlaçların yan etkisi olduğunu düşünüyorsanız beni arayınız.
  • Ameliyat sonrası yeterince sıvı (su) almayan çocuklarda ateş çıkabilir; çocuğunuzun bol sıvı tükettiğinden emin olunuz. Çocuğunuzun ateşi çıkarsa muhakkak beni bilgilendiriniz.
  • Geniz eti ameliyatlarından sonraki iyileşme döneminde operasyon sahasında beyaz bir kabuk oluşmaktadır. Bu kabuk oluşumu bazen ağız kokusuna sebep olur. Bu problem önemli bir sorun değildir ve kabuğun kaybolması ile düzelecektir; çocuğunuzun sık aralıklarla su içmesi sorunu hafifletecektir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir